Arstidele

Toidutalumatus, mis on seotud immuunsüsteemi
mehhanismidega.

Seroloogilised uuringud on meditsiinis üha enam kasutatavad, ja mitte ainult IgE seotud tõelise ehk kiire toiduallergia diagnoosimiseks – mis põhineb vahetu ülitundlikkuse mehhanismil,vaid ka (ja see on eriti tähtis), et identifitseerida niinimetatud IgE mitte sõltuvat toiduallergiat, ehk varjatud toidutalumatust või õigemini aeglast IgG allergiat.

Varjatud toidutalumatuse IgG diagnoosimiseks pakutakse juba pikka aega erinevaid teste. Need testid põhinevad “tsütotoksilisuse” määramise meetodil.

Kuid ei ole ikka veel eksperimentaalselt kinnitatud seisukoht, millel põhineb antud testide põhjendus, et kroonilise haiguse puhul, mida on põhjustanud toidutalumatus, leukotsüüdid (tavaliselt neutrofiilsed) morfoloogiliselt muutuvad kontakteerudes vastava toiduekstraktiga, mida on võimalik jälgida mikroskoobiga.

Seega nende metoodikate autorid väidavad, et toidutalumatuse reaktsioon on ülitundlikkusreaktsioon II tüüpi (tsütotoksiline reaktsioon) ja püüavad mikroskoobi all identifitseerida antigeen-antikeha-leukotsüütide komplekse. On selge, et selline tulemuste tõlgendamine on suuresti empiiriline, ja igal juhul sõltub diagnostist.

Skriinigmeertodil toidu IgG diagnoosimiseks on suurima leviku saanud enamikus maailma riikides immuunofermentsel analüüsil põhinev meetod ELISA (enzyme linked immunosorbent assay), ensüüm immunosorbenttest ehk Dr.Fooke test, mis tuvastab tsirkuleerivaid antikehi mis omakorda tunnevad ära puhastatuid toidu antigeene ja kinnituvad nendele.

ELISA meetodit (Dr.Fooke test) kasutatakse laialdaselt immunoloogias ja biokeemias. Paljud uuringud on näidanud, et selle meetodi abil on võimalik usaldusväärselt tuvastada erinevaid antikehi ja antigeene millel on diagnostiline väärtus (Hofman T., 1995; Dixon HS, 2000 jne). ELISA ehk Dr.Fooke testil on kõrgeim reprodutseeritavus – 95-97% võrreldes muudel viisidel toiduallergia diagnoosimisel (Trammer GN et.al., 2000), mis on põhjustanud laiaulatusliku kliinilise meetodi kasutamist.

ELISA meetodi (Dr.Fooke test) teostamiseks peavad toidu antigeenid olema fikseeritud polüstirool 96 auguga planseti pinnal. Spekter testeeritavaid antigeene on adapteeritud ja koosneb enamusest toideainest, mida tavaliselt kasutatakse igapäevases toitumises.Pärast antikehade spetsiifilist seondumist fikseeritud antigeenidega planset pestakse, et eemaldada sidumata antikehad ja muud verekomponendid. Seejärel määratakse toidu antikehad teiste antikehade abil, mis on keemiliselt seotud ensüümiga, põhjustades värvumist. Saadud värvi intensiivsus, mida hinnatakse optilise tiheduse suuruse järgi, on täpne antikehade algkontsentratsiooni näitaja toidu antigeenide vastu. Selle meetodi abil saab määrata patsiendil antikehade taset erinevate toiduantigeenide suhtes.

ELISA meetod (Dr.Fooke test) varjatudtoiduallergia diagnoosimiseks on välja töötatud UK York University toitumislaboris ja patenteeritud. Ta on kliiniliselt testitud mitmes Lääne-Euroopa riigis ja pakutud laialdaseks kliiniliseks kasutamiseks.Dr.Fooke testi teostamiseks kasutatakse spetsiaalseid plansette ja reaktiivide komplekte, mis võimaldavad immunoloogia laboril 3 ml patsiendilt võetud veenivere kaudu täpselt väljaselgitada individuaalse IgG tasandi konkreetse toiduaine suhtes.